Лига на ЕвропаФУДБАЛ

Јунајтед ја совлада Гранада и се пласираше во полуфиналето, ремито помеѓу Арсенал и Славија

МАНЧЕСТЕР Јунајтед ја победи Гранада на гости со 2-0 во првиот натпревар од четвртфиналето на Лига Европа.

Рашфорд и Фернандес му донесоа голема победа на Јунајтед
За водство на Јунајтед, Рашфорд погоди во 31-та минута. Напаѓачот на Јунајтед доби одлична долга топка испратена од Линделоф и го матираше домашниот голман.

И двата тима имаа по неколку шанси за гол, а Гранада промаши голема шанса во 40. минута кога Ерера ја погоди стативата.

Конечните 2: 0 ги постави Бруно Фернандес со гол од белата точка во 90-та минута.

Чесите се враќаат среќни од Лондон
Арсенал ремизираше против Славија Прага на своите Емирати (1: 1). Стрелец за домашниот тим беше Пепе во 86-та минута, а кога се чинеше дека англискиот тим ќе запише многу добар резултат пред враќањето, Холеш погоди во четвртата минута од судискиот надоместок за 1: 1 и голема прослава на неговиот тим.

Рома оствари одличен резултат на гостувањето кај Ајакс. На крајот беше 2: 1 за Италијанците.
Класен погоди во 39. минута за водство на домаќините, а Тадиќ промаши пенал во 53. минута, кој го бранеше голманот Лопез. За 1: 1, Пелегрини погоди од слободен удар во 57-та минута.

Тешка ноќ за Тадиќ и голманот на Ајакс
Виновник за израмнувачкиот гол е голманот на Ајакс Шерпен бидејќи играчот на Рома шутираше во негова страна, но 21-годишниот голман не успеа да го одбрани ударот со лоша реакција.

Комплетен пресврт за Рома донесе Ибанез во 87-та минута кога фати волеј и ја заби топката во мрежата по удар од аголот.

Во исто време, Динамо загуби на домашен терен од Виlarареал (1: 0), а повеќе за тоа може да прочитате тука .

Наредните возвратни дуели се закажани за седум дена.

Сподели: