Лига на ШампиониФУДБАЛ

ОД 21:00 часот ПОРТО – ЧЕЛЗИ ! Еве како изгледаат составите

Порто и Челзи ќе го одиграат првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите во 21 часот на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“. И двата судири меѓу двата ривали ќе се играат во Севилја поради ограничувањата на патувањето меѓу Португалија и Велика Британија.

ПОРТО – ЧЕЛСИА 21h
СОСТАВИ
Порто: Марчесин – Манафа, Мбемба, Пепе, Заиду – Корона, Грујиќ, Урибе, Отавио – Марега, Луис Дијаз

Челзи: Менди – Аспиликуета, Кристенсен, Рудигер – ејмс, Горгињо, Ковачиќ, Чилвел – Маунт, Хаверц, Вернер
Двете екипи чекаа да влезат во полуфиналето од Лигата на шампионите многу долго. Порто победи на натпревари со Жозе Мурињо пред 17 години, а Челси од 2014 година.

Иако не се сретнаа веќе некое време, Челси е поуспешен во меѓусебните испитувања бидејќи освои пет во последните осум.

” Челзи не загуби натпревар во Лигата на шампионите, тие ја имаат втората најдобра одбрана во ова натпреварување и во англискиот шампионат. До последниот натпревар, пораз од 2-5 од Вест Бромвич Албион, тимот беше во исклучително расположение и сигурен сум дека тој пораз им служеше како предупредување. Ако сакате мое мислење, повеќе би сакал Челси да победеше на тој натпревар, бидејќи ваквите порази креваат сигнали за тревога и го зголемуваат вниманието “, рече тренерот на Порто, Серхио Консеикао во најавата за натпреварот.

„Убеден сум дека овој тим на Челзи може да оди далеку. Нашата самодоверба станува се посилна секој пат. Ние сме мешавина од млади талентирани играчи и искусни, затоа сме подготвени за секој противник и за секој вид предизвик. Порто е добар тим и тешко реми. Тој го нокаутира Јувентус. Тие тогаш покажаа единство и одличен тимски дух, па ова ќе биде тежок натпревар. На крајот на краиштата, секој натпревар во Лигата на шампионите е тежок, но ние сме подготвени за тоа “, рече Матео Ковачич на прес-конференцијата најавувајќи ја денешната проба.

Сподели: