МакедонијаСветско Првенство Квалификации 2024

Голманот на Македонија: Германците не ни ја честитаа победата. Ова е неверојатно

Голманот на Македонија, Столе Димитриевски откри дека репрезентацијата на Германија не им честитала на него и на неговите соиграчи за големата победа во квалификациите за СП 2022 во Катар.

Македонија ја победи Германија со 2-1 во 3. коло од групата Ј во Дуизбург. Така стана првата репрезентација што ја победи Германија во квалификациите за СП по 35 натпревари.

„Тие не сфатија сериозно.
Поразот беше толку тежок за Германците, па дури и не им го честитаа на Македонците сензационалниот триумф. Горан Пандев и Еjиф Елмас погодија за победата, потпомогнати од капитенот на Динамо, Аријан Адеми.

“После голот на Пандев тие мислеа дека ќе победат затоа што се Германија. Не мислам дека нè сфатија сериозно. Особено медиумите. Тие изедначија по пеналот и судијата им прости на пеналот направен од Емре. Но, тогаш гол постигна Елмас и тоа беше кобно за нив. Тие дури и не ни ја честитаа победата. Не е во ред за мене “, рече Димитриевски.

Македонците сега имаат шест бода и се втори во групата зад Ерменија, која има максимални девет. Следат Германија со шест, по што следуваат Романија (3), Исланд (3) и Лихтенштајн (0).

„Кога судијата го одлучи крајот, не можевме да поверуваме“.
“Тоа е лудило. Неверојатно. Кога судијата свирна за крајот, не можевме да веруваме. Резултатот не изгледаше реално. Тоа беше наш момент. Најголемата победа за нашиот тим”, рече македонскиот голман.

Сподели: