АнглијаФУДБАЛ

Лечестер е пред ново чудо

ЛИЧЕСТЕР СИТИ ја организираше една од најголемите спортски сензации на сите времиња со освојувањето на Премиер лигата во 2016 година, но откако великаните ги зедоа неговите најдобри играчи, тој се врати на просекот, како и на толку еднократни чуда пред него. Сепак, пет години подоцна, благодарение на паметните инвестиции, тој се врати на самиот врв од продажбата на делови од шампионскиот тим и стана сериозна закана за англиските гиганти.

За време на неговото враќање во елитата, тој го загуби и претседателот на клубот Вичаи Шривадданапрабу, кој беше убиен во хеликоптерска трагедија во близина на стадионот, но неговиот син Ајават продолжи да ги шири вредностите на неговиот татко и не дозволи клубот да отстапи од тој пат .

Пет години подоцна Лечестер е повторно на самиот врв
Минатата сезона, неполни две години по смртта на претседателот, Лечестер ја пропушти Лигата на шампионите во последното коло, а сега, на девет кола пред крајот на шампионатот, тие се трети на табелата со осум бода повеќе од петтопласираниот Вест Хем , кои имаат еден натпревар помалку, па дури и 10 повеќе од шестопласираниот Ливерпул.

Тоа е огромно подобрување за тимот кој беше рангиран на 12-то и двапати деветто по ред во трите сезони помеѓу чудесната победа на титулата и борбата од минатата сезона за Лигата на шампионите.

Лечестер достигна таков пораст до максимум, користејќи ги сите придобивки што му ги донесе филмската сезона 2015/2016. Тој ги вложи заработените пари на големи успеси и со продажба на најдобрите играчи на вистински начин, а потоа на позицијата тренер донесе одличен стручњак, кому му даде список според неговиот вкус.

Лечестер се врати во Премиер лигата во 2014 година и беше последен по 31. коло од повратната сезона, но со низа одлични резултати на преостанатите седум натпревари, успеа да остане и да го заземе солидното 14-то место.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: