АнглијаФУДБАЛ

Брајтон го декласираше Њукасл во директен дуел за да остане во Премиершип

Во САМО саботниот натпревар од 29. коло на англискиот фудбалски шампионат, Брајтон го совладаа директниот конкурент на домашен терен за да останат во Премиер лигата, Њукасл Јунајтед со убедливи 3-0 (1-0).

Брајтон поведе на самиот крај од првото полувреме, во третата минута од судиското надополнување, со прецизен удар на Тросард од 20 метри. Велбек зголеми на 2: 0 во 51. минута со нов удар од далечина, додека Моупеј го постави конечниот резултат со волеј во 68. минута.

Брајтон е 16-ти на табелата со 32 бода, четири повеќе од 17-ти Њукасл и уште шест со натпревар помалку од 18-ти Фулам, кои се наоѓаат во зоната за испаѓање.
На врвот е Манчестер Сити со 71 бод, 14 повеќе со натпревар повеќе од второпласираниот Манчестер Јунајтед и 15 повеќе со исто така натпревар повеќе од третопласираниот Лестер Сити.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: