НБА

Нереален Дончиќ. Тој е трипати подобар од целата НБА лига

ЛУКА ДОНЧИЧ загуби и имаше очаен удар. И покрај сето тоа, тој постигна импресивен учинок со кој собори друга легенда на НБА и ја воодушеви Америка.

Во поразот на Далас од Клиперс (99: 109), Дончич беше најистакнат кај Мавс. Со многу лош удар (9/23 од игра, 4/11 за тројка) тој дојде до 25 поени, и ја заокружи својата 34-та трипл-дабл кариера со 16 асистенции и 10 скока. 

Тоа беше негов деветти трипл-дабл учинок во сезоната и 34-та кариера. Тој го прескокна големиот Боб Кузи и се проби на 11-тото место на табелата на играчи со најмногу трипл-дабл. 

 

Сподели: