РАКОМЕТ

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА 28:29 Хрватска остана без игрите со гол во последните секунди

ПОРТУГАЛИЈА славеше во драматичен натпревар во Монпелје против Франција 29:28 во мечот од третото коло на квалификацискиот турнир за Игрите во Токио. Со оваа победа, Португалија замина на Игрите со Франција, и ја нокаутира Хрватска.

Хрватска, која го победи Тунис порано денес, чекаше крај на овој натпревар за да открие дали ќе се квалификува на Игрите.

Хрватска беше предводена во Токио со победата на Франција над Португалија и ремито, а со пораз на Франција до седум поени, Португалците и Хрватите ќе заминаа на Игрите.

Франција брилијантно се отвори и запре
Франција одлично го отвори натпреварот. Предноста само растеше и во еден момент во првото полувреме беше дури +6 за домаќините. Сепак, храбрата Португалија не се предаде и се врати на само -1 на полувреме.

Португалија одигра одлично во второто полувреме. Со својата игра од 7 спрема 6, Португалците упорно ги престигнаа Французите и одбија да се предадат. Во еден момент дури и поведоа, но во последните десет минути Франција отиде на +3.

Во тоа време се чинеше дека Португалија нема сили да се врати и веројатно ќе беше така ако Французите не ги вратеа во игра со некои неразбирливи грешки. Н’Гуесан и Порте буквално ја дадоа топката во рацете на Португалецот кој повторно ја однесе играта во драма.

Неверојатен крај
При резултат 28:28 дојде во последната половина минута. Тоа беше резултатот што ја доведе Хрватска во Токио. Франција требаше само да ја задржи топката до крајот на играта. Сепак, таа го загуби, судиите веднаш играа пасивно, а Португалија погоди над Силва на неколку секунди до крајот на голот што го однесе на Игрите. Порте погоди за 29:29 со истекот на сирената, но германските судии покажаа дека времето истече. Тоа беше крај за Хрватска и нејзините надежи за Токио.

Сподели: