Лига на ЕвропаФУДБАЛ

Манчестер Јунајтед vs Милан

Лигата на Европа на УЕФА се врати и ќе видиме како започнуваат осминафиналните натпревари. Ова е местото каде Манчестер Јунајтед ќе го пречека Милан на „Олд Трафорд“. Манчестер Јунајтед влезе во нокаут фазата во Лига Европа кога заврши на третото место во својата група во Лигата на шампионите на УЕФА. Во осминафиналето, Јунајтед го победи Реал Сосиедад со 4-0 сосема удобно на агрегат. Тие ќе бидат преполнети со самодоверба и ќе влезат во натпреварот откако минатата недела го совладаа Манчестер Сити со 2-0 во Премиер лигата. Тие ќе бидат без услугите на Пол Погба и Давид Де Геа.

Милан, од друга страна, се наоѓа во Лигата на Европа од групните фази, бидејќи се пласираше на првото место во групата Х за да се пласира во 32-та рунда. Сепак, тие ќе бидат без оние како Хакан Калханоглу, Исмаел Бенакер, Марио Манџукиќ и Даниел Малдини кои сите се повредени.
Милан во меѓувреме им го предаде првото место во Серија А на соседите Интер Милан по серијата од три порази на пет првенствени натпревари, со што тимот на Стефано Пиоли гледаше преку своето рамо на голем број ривали за место во Лигата на шампионите.

Сподели: