Лига на ЕвропаФУДБАЛ

ОД 21:00 часот ТОТЕНХАМ – ДИНАМО Натпревар на годината за Динамо против шарените Спарс

ТОТЕНХАМ и Динамо вечерва од 21 часот во Лондон ќе го одиграат првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на Европа.

Хрватскиот шампион се враќа во Тотенхем за прв пат од 2008 година кога загуби со 4-0 во групата Д на тогашниот Куп на Уефа.

Екипата на Жозе Мурињо е во одлична форма во последно време со четири последователни победи во шампионатот и гол-разлика 13: 1. Тотенхем со тоа се вклучи во борбата за првите четири места кои водат во Лигата на шампионите, па Мурињо вечерва сепак ќе одмора повеќето од главните играчи, бидејќи веќе игра во недела со Арсенал.

“Нема лоши екипи на ова ниво на конкуренција, Динамо не залута тука. Тие бранат добро, тие се многу добри во контранапади и тие се физички импресивни, играчите на Динамо играат во Европа секоја година. Тие имаат многу репрезентативци, сигурно нема да биде лесно. тој знае што сака, има добри играчи и добар тренер “, рече Мурињо пред натпреварот и додаде дека од првата минута сигурно нема да ги игра сите три sвезди, Хари Кејн, Хеунг-мин Син и Герет Бејл.

Динамо е исто така во одлична форма
Од друга страна, Динамо доаѓа во Лондон исто така во одлична форма и полн со самодоверба по одличната европска сезона. Тимот на Мамиќ ја заврши групата без пораз, а во шеснаесеттото финале речиси рутински го нокаутираше многу непријатниот Краснодар.

“Јас не би бил задоволен со минимален пораз. Никој не е задоволен од пораз, ниту јас. Одиме на натпревар да го добиеме. Привилегија е да играме на ваков стадион. Треба да го искористиме на најдобар можен начин да не играме само еднаш на ваков стадион., но во континуитет “, изјави тренерот на Динамо.

Очекувани состави:

Тотенхем: Ллорис – Дејвис, Дир, Санчез, Ауриер – Сисоко, Винкс – Бергвијан, Али, Лукас Моура – Кејн

Динамо: Ливаковиќ – Леовар, Теофил-Кетрин, Лаурицен, Ристовски – Јакиќ – Орчиќ, Адеми, Мајер, Иванушец – Петковиќ

Сподели: