АнглијаФУДБАЛ

ЛЕЧЕСТЕР – АРСЕНАЛ 1: 3 Арсенал го изненади третопласираниот Лечестер

АРСЕНАЛ изненадувачки победи со 3: 1 во 26-то коло од Премиер лигата на гостувањето против Лечестер со головите на Давид Луиз, Александре Лаказет и Николас Пепе. Јури Тилеманс погоди за Лестер.

Домашниот тим поведе во осмата минута. Јури Тилеманс скоро ја влечеше топката од центарот кон голот, никој од играчите на Арсенал не го сфати сериозно, а Белгиецот ги казни со гол за 1: 0. Сепак, Арсенал одигра многу добро до крајот на полувремето и успеа да го сврти резултатот. Најпрво, Давид Луиз постигна прекрасен гол со глава во 39-тата минута по додавањето на Вилијан, а Лаказет реализираше пенал во судиското обештетување, што го изврши Вилфред Ндиди играјќи со рака.

Во второто полувреме, Лечестер го повреди еден од најдобрите играчи, Харви Барнс, како и важниот дефанзивен играч Еванс, а Арсенал продолжи да игра добро и зголеми на 3: 1 со голот на Никола Пепе во 52-та минута. Добро комбинираа во шеснаесетникот, а Вилијан на крајот додаде на Пепе кој погоди на празна мрежа. Лечестер не успеа да создаде поголема шанса за гол до крајот на натпреварот, па Арсенал заслужено победи.

Екипата на Микел Артета го надигра Тотенхем на деветтото место, но доколку Тотенхем го победи Барнли денес, Арсенал ќе се врати на десеттото место. Лечестер во моментов е сигурен на третото место со 49 бода.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: