ФУДБАЛШпанија

Марка: Меси одлучи каде ќе ја продолжи кариерата

НАЈПРОЧИТАНИОТ шпански весник во центарот на вниманието ја носи веста дека навивачите на Барселона, како и сите љубители на фудбалот, со нетрпение ги очекуваат.

„Од клубот и придружбата на Меси не уверуваат дека тој останува“
“Извори од Барселона нè уверуваат дека престојот на Меси е најверојатната опција по истекот на неговиот договор летово и дека Лео е далеку поблизу до останување отколку да си замине. Исто така контактиравме луѓе блиски до Меси, и тие ни го кажуваат истото, вака: До пред неколку месеци неговото заминување изгледаше сигурно, но сега ситуацијата е радикално променета “, пишува Марка и додава:

“Тој е револтиран во ПСЖ. Тој ги одби сите понуди и неговиот татко не преговара со никого”.
“Меси е огорчен што челниците на ПСЖ велат дека ќе го донесат, како и кога тој беше виден на насловните страници на француските медиуми во дресот на шампионите на таа земја. Причината е што тој никогаш не бил во контакт со ПСЖ, и тој ги отфрли сите менаџери, кои исто така дојде со понуди од други клубови. Покрај тоа, неговиот татко Хорхе, кој ја води својата кариера, е во Аргентина подолго време и нема контакт со клубовите заинтересирани за Лео “.

Сè беше сменето со оставката на омразениот претседател на Барселона
Истиот извор наведува дека до голема промена во ставот и плановите на Меси дојде откако тој поднесе оставка од Бартомеу, омразениот претседател на Барселона, а неговиот наследник ќе биде избран за осум дена. Секако, првото нешто што ќе го стори е да седне со Меси и да се обиде да го убеди да остане, односно да го продолжи договорот, кој истекува за три месеци.

Во исто време, Меси ќе наполни 34 години, од кои помина повеќе од 20 во клубот од својот живот и чиј симбол е тој. Затоа, пишува Марка, Меси е подготвен да и даде шанса на Барселона и да остане дури и за помалку пари, доколку новиот претседател го убеди дека Барселона веднаш ќе се врати на шпанскиот и европскиот врв.

Разговорот со новиот претседател и особено засилувањата што доаѓаат се клучни
“Најважната работа за одлуката на Лео ќе биде претставување на новиот проект на Барселона, што ќе го претстави новиот претседател, а Меси инсистира на доаѓање на вистински засилувања. Прв меѓу нив е неговиот сонародник и соиграч Серхио Агуеро, и потоа Георгинио Вијналдум. лесно може да се постигне затоа што доаѓаат без надомест “, открива Марка и пишува дека желбите на Барселона се уште Ерлинг Халанд, Матијас Де Лигт и Коунде, но за нив Барселона треба да плати скапа компензација, за која нема пари.

„Во секој случај, гаранцијата дека Барселона ќе донесе вистински засилувања ќе биде клучна за одлуката на Меси да остане“, заклучува Марка.

Сподели: