Лига на ЕвропаФУДБАЛ

ТОТЕНХАМ – ВОЛФСБЕРГ 4: 0 Екипата на Мурињо сепак се надева на титулата!!!

Фудбалерите на Тотенхем се пласираа во осминафиналето од Лигата на Европа. Откако во првиот натпревар го совладаа Волфсберг со 4: 1, тие беа подобри од нивниот австриски ривал на реваншот одигран денес во Лондон, а тој заврши 4-0.

Головите за тимот на Мурињо ги постигнаа Деле Али и Герет Бејл, додека Карлос Винисиус беше двоен стрелец. Следниот противник Тотенхем ќе го дознае во петок во ждрепката од осминафиналето на ова натпреварување.

Дури и пред вечерашниот натпревар се очекуваше дека ова ќе биде формалност за составот на Мурињо. Иако е далеку од добра форма, Спарс можеа да се утешат со фактот дека ниту еден тим во Лигата на Европа или Купот на Уефа никогаш не ја смени разликата од три бода на гостувањето по првиот натпревар.

Напорната работа за Волфсберг стана уште потешка откако во 10-та минута ги расчисти ножиците Деле Али, и сè друго ја завршуваше работата. Со овој натпревар, Тотенхем стана само деветтиот тим кој постигнал најмалку сто гола во натпреварувањето и третиот најбрз што успеал.Потребни му беа 56 игри да го стори тоа. Само Бенфика (53) и Севилја (56) беа побрзи.

Сподели: