Македонија ракометРАКОМЕТ

Кирил Лазаров е новиот тренер на Македонската ракометна репрезентација!!!

Македонската ракометна легенда Кирил Лазаров е објавен за играч-тренер на машката репрезентација на Македонија, откако се договори за договор до 2026 година.

Лазаров беше сила со која се соочија клубови и земји во изминатите две децении, откако ја освои титулата во ЕХФ Лигата на шампионите двапати, како и десетици домашни трофеи со РК Загреб, Веспрем, Сиудад Реал и Барселона. Тој исто така постави рекорди на постигнувања на сите времиња во ЕХФ Лигата на шампионите, ЕХФ ЕУРО и Светското првенство.

40-годишникот е во последната година од неговиот тековен договор со учесниците во ЕХФ Лигата на шампионите, ХБЦ Нант.

Доколку продолжи да игра и следната сезона, може да видиме ретка улога во меѓународниот ракомет на тренер на играчи.

„Сè уште не сум ја донел конечната одлука за играње уште една година, но треба да имам дефинитивен одговор до крајот на овој месец дали ќе продолжам или ќе се повлечам.

„Искрено се надевам дека ќе продолжам да играм и следната сезона и наскоро ќе ја соопштам мојата одлука“, рече Лазаров во соопштението од Македонската ракометна федерација.

Големи промени на патот

Без оглед на тоа дали десниот бек продолжува да игра и следната сезона, неговиот фокус ќе биде првенствено на воведување во следната генерација македонски играчи и правење промени на сите нивоа во рамките на националниот тим.

„Ни недостасуваше конкретен план, систем на игра што оди низ младинските категории што ќе им помогне на младите играчи полесно да се интегрираат меѓу сениорите.

„Немаме многу време до натпреварите против Данска и нема простор за многу промени до тогаш“, рече Лазаров во врска со двомечот со Данска во квалификациите за ЕХФ ЕУРО 2022 во март.

Македонската репрезентација се бори да направи голем полет во последните неколку години од деветтото место на Светскиот шампионат 2015 година.

Лазаров се чини дека сака да се движи со времето и да го натера тимот да игра привлечен ракомет под неговиот часовник.

„Ветувам, ќе видите друга репрезентација следната година, брз и модерен ракомет, играјќи во двата начина.”

Сподели: