ФУДБАЛШпанија

Лигата на шампионите се враќа со два големи судири уште во првиот ден! Кој ќе оди во четвртфинале?

Лигата на шампионите се врати. Првите два од осумте натпревари од осминафиналето на најпрестижното европско клупско натпреварување се закажани за вторник. Првите натпревари ќе се играат во текот на следните две недели, проследено со една недела пауза, а потоа и реваншите. Прочитајте ги најавите на паровите и гласајте кој ќе се пласира во четвртфиналето.

Барселона – Пари Сен Жермен (16/10 февруари)
Првиот ден нè очекува еден од најинтересните натпревари, особено ако се сетиме како заврши нивниот последен натпревар во Лигата на шампионите, одигран во 2017 година. Барселона тогаш ја претвори разликата од четири гола во однос на Париз со победа од 6: 1 на нивниот стадион.

Овој пат ПСЖ е благ фаворит за продолжување, но тимот на Маурисио Покетино ќе го нема Нејмар. Поранешниот играч на Барселона и еден од хероите на пресвртот во 2017 година поради повреда на адуктор сигурно ќе го пропушти првиот натпревар од осминафиналето. Тоа ќе биде голем удар за францускиот клуб, што не е зачудувачки ниту во домашното првенство. Тие во моментов се на второто место, додека Лил има еден бод повеќе. Освен Нејмар, ќе се почувствуваат и отсуствата на Анхел ди Марија и Хуан Бернат, кој не игра подолго време поради сериозна повреда.

Барселона влегува во натпреварот откако беше поразена во купот од Севилја пред една недела, но тие освоија дури десет победи и две нерешени средби на последните 12 натпревари во шампионатот. Тие имаат најмногу проблеми во одбраната, со оглед дека ќе играат без Пике, Серхио Роберт и Роналдо Араухо. Освен нив, на првиот натпревар нема да играат и Мартин Брајтвајт, како и Ансу Фати и Филип Кутињо, кои се повредени подолго време.

РБ Лајпциг – Ливерпул (16/02/10/10)
Едно од поинтересните испитувања ќе биде она меѓу Лајпциг и Ливерпул, за кого првпат се среќаваат.

Ливерпул е прилично голем фаворит за додавање и покрај добрата форма на Лајпциг во Бундеслигата. Тие се на второто место со четири бода помалку од Баерн и пет повеќе од третопласираниот Франкфурт. Германците сигурно ќе имаат свои шанси за додавање, особено што сите нивни главни играчи се подготвени за настап. Меѓу повредените можеме да ги издвоиме Емил Форсберг, Конрад Лајмер и новиот фудбалер на Салцбург Доминик Шобошлаи.

Состојбата е сосема спротивна во Ливерпул. Секако, тимот на Јирген Клоп ќе игра без Виргил ван Дијк,Гомез, Матип и Диого Јота. Фабињо, Милнер и Дивок Ориги нема да бидат подготвени за првиот натпревар, на кој Лајпциг ќе им биде домаќин во Будимпешта поради ограничувања на патувањето за време на пандемијата. Клоп уште еднаш ќе се бори со одбраната, но и со формата на целиот тим, кој победи само три пати на последните 12 натпревари. Покрај тоа, тие претрпеа три порази во шампионатот и им се заканува пад од првите четири позиции.

Порто – Јувентус (17.2./9.3.)
Меѓу најизразените фаворити за финале секако е Јувентус.

Порто е во лоша форма. Тие имаат серија од четири последователни ремија и заостануваат седум бода зад првопласираниот Спортинг во лигата, и покрај тоа што одиграа натпревар повеќе. Тие немаат поголеми проблеми со повредите и скоро целиот тим им стои на располагање, но прашање е дали тоа ќе биде доволно против Италијанците.

Јувентус игра една од послабите сезони во последните години, тие се четврти на шампионатот, но се надеваат дека квалитетот сепак ќе одлучи на овој натпревар.Недостасуваат играчите од средниот ред Арон Ремзи и Артур, како и Хуан Куадрадо кој заработи мала повреда во поразот од Наполи викендов. Запрашан за изведбата е Пауло Дибала.

Севилја – Борусија Дортмунд (17.2./9.3.)
Треба да биде интересно на дуелот помеѓу Севилја и Борусија Дортмунд.

Севилја оствари девет победи по ред и доби дополнителен ветер во грбот со победата над Барселона во првиот натпревар од полуфиналето на Копа дел Реј. Тие се четврти на шампионатот со седум бода повеќе од првите вицешампиони. За првиот натпревар со Борусија, неколку значајни играчи се под знак прашалник: Хесус Навас, Лукас Окампос, Маркос Акуна и Оскар.

Дортмунд, пак, е во многу полоша форма. Тие победија само еднаш на последните шест натпревари во Бундеслигата и се на шестото место на првенствената табела. Тимот на Едел Терзиќ нема да ги повреди Аксел Витсел, Томас Меуниер, Дан-Аксел Загаду и голманот Роман Бурки.

Сподели: