ГерманијаФУДБАЛ

Баерн е светски клупски шампион во фудбал

Фудбалерите на германскиот бундеслигаш Баерн се победници на клупскиот светски шампионат што се одржа во Катар откако во последниот натпревар го совладаа мексиканскиот Тигрес со 1: 0.

Решавачкиот гол го постигна Бенџамин Павард во 59-та минута.

Тоа е втора титула за германскиот тим на Светското клупско првенство откако ја освои својата прва титула во 2013 година против Раџа Казабланка. Да додадеме исто така дека ова е историски шести трофеј на Баерн во рок од една година по освојувањето на Германското првенство, Купот и Суперкупот, Лигата на шампионите и Суперкупот на Европа.

Мексиканците можат да се утешат што стигнаа до финалето на нивниот прв настап на Светското првенство, со што станаа првиот клуб од КОНКАКАФ што го сторил тоа.

Европскиот шампион беше очигледен фаворит против мексиканскиот состав, но Баварците потешко од очекувањата дојдоа до победата.

Баерн во полуфиналето го победи Ал Ахли со 2-0, додека Тигрес требаше да одигра два натпревари на патот до финалето, во четвртфиналето го совлада Кореј Улсан со 2-1, а во полуфиналето Бразилецот Палмеирас со 1-0.

Кимих поништен гол
Првата голема возбуда во играта ја видовме во 18-та минута кога Кимих постигна гол од повеќе од 20 метри. Сепак, по прегледувањето на снимките од ВАР, утврдено е дека Левандовски, кој бил во заднината, му пречел на голманот.

ВАР пресуди во 60. минута, овој пат во корист на Баерн. Павард погоди, но судијата го обележа задниот дел на Левандовски. ВАР просторијата сепак ја поништи одлуката на линискиот судија и германскиот тим поведе.

Сè можеше да биде готово во 81. минута, но ударот на Толисо заврши во рамките на голот.

Европскиот шампион во финалето беше без Томас Мулер, кој беше заразен со коронавирус. Според германските медиуми, Мулер по тренингот во средата бил позитивен на тестот и веднаш бил изолиран од остатокот од тимот.

Пред патувањето во Катар, двајца други играчи на Баерн, Леон Горецка и Јави Мартинез, беа позитивни на коронавирус и останаа во самоизолација во Германија. Дефанзивецот го пропушти и дефанзивецот на Баерн,Боатенг, кој во средата се врати во Германија поради смртта на неговата поранешна девојка. Боатенг (34) и 25-годишната Каси Ленхард раскинаа пред околу десетина дена, а дневниот весник „Билд“ наведува дека манекенката била пронајдена мртва во вторникот во нејзиниот дом во Берлин и дека наводно станува збор за самоубиство.

Светските клупски првенства се играат од 2000 година кога првото натпреварување се одржа во Бразил и го прослави Коринтијанс. Во периодот од 2001 до 2004 година, натпреварите беа откажани, а тие беа рестартирани во 2005 година и се одржуваа секоја година од декември. Минатата година немаше завршен турнир поради епидемијата, но беше преместен во февруари.

Освен Бразил, претходни домаќини на шампионатот беа Јапонија, Обединетите Арапски Емирати, Мароко и оваа година Катар.

Од 2013 година само Европејците
Од 2013 година започнаа серија триумфи на европските шампиони на Светските клупски шампионати, а ги започна Баерн. Оттогаш, победничкиот трофеј го подигнаа уште четири пати играчите на Реал Мадрид, и еднаш Барселона и Ливерпул, а оваа година и Баерн.

Да додадеме дека првиот клупски Мундијал во 2000 година се играше паралелно со Интерконтиненталниот куп, натпревар заеднички организиран од Европската (УЕФА) и Јужноамериканската фудбалска федерација (КОНМЕБОЛ) и кој се игра од 1960 година помеѓу победниците на Лигата на шампионите и Копа Либертадорес.

Последниот Интерконтинентален куп се играше во 2004 година, а од следната година ова натпреварување беше споено со клупското првенство на ФИФА.

BAYERN – TIGRES 1: 0
AL RAYYAN. Stadion Education City, Судија: Esteban Ostojich (Urugvaj)

Стрелец: 1: 0 Павард (60)

Жолти картони: Дуенас, Родригез, Кариока

БАЕРН: Ноер – Павард, Суле, Хернандез, Дејвис – Кимич, Алаба – Коман (од 73-та Коста), Сане (од 73-та Мусиала), Гнабри (од 64-та Толисо) – Левандовски (од 73-та Чопо-Мотинг)

ТИГРЕС: Гузман – Салцедо, Рејес, Гонзалес, Дуенас – Кариока, Пизаро – Акино, Л.Кинонес, Родригез (од 80. Ј. Кинонес) – Гињак

Сподели: