АТПТЕНИС

Тој се врати по болест, одигра натпревар во маица од 5 евра и плачеше по победата

ТАНАСИ КОККИНАКИС е една од најголемите стории на овогодинешниот Австралија опен.

Домашниот тенисер во првото коло го нокаутира Јужнокореецот Соонву Квон со 6: 4, 6: 1, 6: 1. Ова е прва победа на Кокинакис на Грен слем турнирите од УС Опен во 2019 година. Тој не играше минатата година поради мононуклеоза, а на Австралија опен пристигна како 267. играч во светот и играше на првиот грен слем во годината благодарение на поканата на организаторите.

“Има толку многу напор зад оваа победа. Само тоа го знаат само најблиските до мене”, рече 24-годишниот Австралиец, кој плачеше по победата.

Уште пред мононуклеозата имал неколку тешки повреди. Пред три години, како 175-ти играч во светот, тој го победи Роџер Федерер, тогаш бр. 1, на Мајами опен, но после тоа се повреди. Потоа размислуваше за крајот на својата кариера.

„Честитки Танаси, среќен сум за тебе“, е пораката што Федерер му ја испрати по победата на Австралија опен оваа година. Ова е прва победа на Кокинакис на домашниот грен слем после шест години.

Интересно е дека Кокинакис во пресрет на оваа сезона остана без спонзор, па натпреварот го одигра во маица од 5 евра.

“Само што отидов во продавницата и купив неколку маици. Се чувствувам одлично во нив. Сега сакам да нарачам повеќе, но тие ги нема”.

Во второто коло игра против Стефанос Циципас, еден од најдобрите тенисери во светот.

Сподели: