КОШАРКАНБА

Дончиќ промаши пет тројки по ред. Го погоди шестиот, погледнете како славеше

ЛУКА ДОНЧИЧ и неговиот Далас Маверикс синоќа ја совладаа Минесота Тимбервулфс со 127: 122 и со тоа скокнаа од претпоследното на 13-то место во Западната конференција.

Лука тројки не отидоа

Дончич се мачеше со ударот цел натпревар, ги промаши првите пет тројки. Кога ја постигна својата прва тројка рано во четвртата четвртина и го зголеми водството на Далас на 23 поени, се чувствува олеснет и славеше со соиграчите.

 


Словенецот натпреварот го заврши со 26 поени, осум скока и пет асистенции, но и со седум загубени топки. Најефикасен во редовите на Маверикс беше Летонецот Кристапс Порзингис, кој постигна 27 поени и забележа 13 скока.

Маверикс излегува од кризата
Далас Маверикс влезе во серија од шест последователни порази на крајот на јануари, но има навестувања за подобри денови за избраниците на Лука Дончиќ. Тие имаат освоено три од последните четири натпревари и се надеваат дека ќе се вратат во борбата за места што водат во плејофот што е можно поскоро.

Сподели: