ИталијаФУДБАЛ

Погледнете го голот со кој Перишиќ ја потврди победата на Интер за врвот на Серија А

ИНТЕР ја зазеде лидерската позиција на табелата со победата над Фиорентина на гости (2: 0) во 21-то коло од Серија А и ќе остане таму најмалку до недела, кога Милан ќе игра против Кротоне на домашен терен.

Голот за потврда на победата на Интер го постигна хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ во 52. минута по асистенција на Ахраф Хакими.

Брозовиќ ги одигра сите 90 минути, Перишиќ го постигна второлигашкиот гол во сезоната линк за видео
Првиот гол за Интер го постигна Николо Барела со одличен удар од околу 18 метри откако го одигра Алексис Санчез во 31-та минута.

Како дел од Интер, хрватскиот играч за врска Марсело Брозовиќ исто така ги мина сите 90 минути на теренот, додека Перишиќ беше заменет со Матео Дармијан во 80-та минута.
За Перишиќ ова е втор лигашки погодок во 19-от настап оваа сезона. Покрај два гола, тој успеа да забележи и три асистенции.
Интер е прв на табелата во Серија А со 47 бодови, а го следи Милан со еден бод помалку и еден натпревар помалку. Фиорентина е на 11-то место со 22 бода.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: