ИталијаФУДБАЛ

ОВОЈ МИЛАН МОЖЕ И БЕЗ ЗЛАТАН: Тие воопшто не се шегуваат, тие се лидери и имаат предност од пет поени!

Дали тој гигант се враќа на голема врата?

Во претходните сезони, отсуството на најдобриот играч би бил огромен проблем за Милан. Оваа сезона, еве еден пример, можат до победа и без Златан Ибрахимовиќ. Швеѓанецот не играше, а бодовите се тука.

Беше тешко да се замисли на почетокот на сезоната десеттото коло во Серија А да заврши со лидерска позиција за Милан! имаат дури пет бода предност во однос на нивниот градски ривал.

САМПДОРИЈА – МИЛАН 1: 2 (0: 1)
/ Екдал 83 – Кеси 45 пенал, Кастиleехо 77 /

Шведскиот голгетер и стрелец на дури десет гола во тековната сезона е на „принудна пауза“ поради повреда на грбот, која ја заработи на дуелот со Наполи на 22 ноември, но за среќа на Милан, резултатите во последните две кола не страдаат.

Еден од „виновниците“ за ова е Френк Каси, играчот за врска од Брегот на Слоновата Коска, кој во отсуство на првата star ѕвезда на тимот, „реши да се докаже“.

Јакуб Јанкто играше во домашниот шеснаесетник по скок-дуелот со Тео Хернандез, и немаше дилема за судијата Калварезе да суди пенал кој беше претворен во гол од Кеси и беше испишана историјата на клубот. Имено, Милан постигна гол на 30 последователни натпревари во Серија А, со што беше срушен клупскиот рекорд што датира уште од првата половина на седумдесеттите години!

И Сами Касти  ја затресе мрежата на Сампдорија во 77-та минута, само неколку секунди откако Пиоли му покажа самодоверба, додека домаќинот успеа да го ублажи поразот со гол во 86-та минута, кога погоди Албин Екдал.

Сподели:

Comments (1)

Comment here