UncategorizedАнглијаФУДБАЛ

Дали се сеќавате на детето кое го измами raерард? Еве каде е тој денес

Во неговата автобиографија за 2009 година, Стивен Џерард откри дека само еднаш се смеел во тунелот пред натпреварот.

„Да беше направено од некој од возрасните, ќе сакав да му го искривам вратот“, вели Џерард. Беше 5 февруари 2006 година и сите погледи беа насочени кон Челси и Ливерпул на денот на големото дерби.

Тимот на Мурињо имаше 15 поени предност во однос на Ливерпул и беше фаворит на тој натпревар, а Вилијам Галас и Хернан Креспо го постигнаа натпреварот со два гола.
Сепак, милиони гледачи пред малите екрани се сеќаваа на играта на едно од момчињата што излегоа на тревникот во дресовите на Ливерпул.

Џерард излегуваше од тунелот, а младиот Никлес ја подаде раката да го поздрави. Кога капитенот на Ливерпул сакаше да возврати, момчето се лизна со раката и го измами. Џерард се смееше, а Тери му рече дека не е воодушевен од потегот на момчето.

„Се сеќавам дека татко ми ме убедуваше да го сторам тоа“, рече момчето, сега младо момче, за Sportbible 14 години по настанот.

“Не сакав да го сторам тоа, но тој ме убеди. Бев возбуден. Знаев дека играта е на телевизија и многу луѓе ќе ја гледаат, па затоа малку се забавував”, вели 19-годишниот Никлес денес.
Капитенот на Ливерпул подоцна во својата автобиографија откри дека потегот му бил смешен, а истото важело и за неколку играчи на Челси, тврди Никлес.

“Се сеќавам дека Макелеле и Есиен се смееја и Тери ме тапкаше по главата. Мислам дека сите беа смешни, освен Џерард”, вели Никлес.
Никлес денес игра за Норт Гринфорд Јунајтед во пониското ниво на англискиот фудбал и се обидува да изгради професионална кариера.

“Досега играв за неколку добри тимови, но вистинската можност сè уште не е пристигната. Чекам и се надевам дека ќе го сторат тоа”, заклучува Никлес, кој сè уште е редовен гостин на трибините на Стемфорд Бриџ.

Сподели: