КОШАРКАНБА

Ниту одличниот Богдановиќ и најдобриот тим во лигата не можеа да му направат ништо на неверојатниот Јокиќ!

НИКОЛА ЈОКИЌ ја одигра играта во својата кариера, а Денвер Нагетс ја прекина серијата од 11 победи на Јута џез со победа од 128: 117, во која Бојан Богдановиќ беше најдобар играч по втор пат по ред.

Јокиќ започна незапирливо и веќе постигна 22 поени во првата четвртина, што е негов рекорд во кариерата во еден период од 12 минути. До паузата, тој веќе беше на високо ниво во кариерата на полувремето со 33 поени, застанувајќи на 47 за да го изедначи најдобриот учинок во НБА лигата минатиот јануари против Атланта.

Тој шутираше 17/26 од натпреварот, ги погоди сите четири тројки и девет од 10 слободни фрлања и забележа 12 скока, со што стана вториот играч во историјата што ја отвори сезоната со 20 последователни дабл-дабл учиноци. Само Бил Волтон имаше повеќе во сезоната 1976/1977.


Јокиќ го стори сето ова додека го чуваше најдобриот дефанзивен центар на лигата, Руди Гоберт, во поголемиот дел од натпреварот.

Нагетси одиграа неверојатно прво полувреме во кое постигнаа 15 тројки од 17 обиди и создадоа водство од 28 поени. Ударот не се спушти, па упорната Јута се приближи на само -8, но не успеа да ги загрози домаќините.

Богдановиќ постигна 29 поени со четири скока и две асистенции. Тој погоди пет од 10 тројки и сите три обиди за две и осум од 10 слободни фрлања.

Хрватскиот репрезентативец слабо ја отвори сезоната по операцијата на десниот зглоб, раката на стрелецот, а сега конечно комбинираше две одлични партии. Далас два дена претходно постигна 32 поени.

Сподели: