ТЕНИС

НАДАЛ НАЈАВИ НАПАД НА ТРОНОТ НА НОВАК: Можам да го освојам Австралија опен (ВИДЕО)

Рафаел Надал, шпански тенисер, пристигна во Мелбурн по двонеделен карантин во Аделаида и има намера да ја нападне титулата на Австралија опен.
Шпанецот пристигна во градот каде го чека АТП-купот на 2 февруари и првиот грен слем во сезоната, кој е закажан да започне на 8-ми истиот месец.

По пристигнувањето во Мелбурн, Шпанецот уште еднаш испрати порака до навивачите.

– Од Мелбурн, каде пристигнавме доцна синоќа, сакаме да им се заблагодариме на луѓето од Аделаида и Јужна Австралија. Благодарност и на ТС Австралија за одличната изложба вчера и на луѓето што дојдоа да гледаат. Беше одлично да се игра пред публика, да се забавува, да се ужива. Ви благодарам многу и се надевам дека ќе се видиме следната година – рече Надал.

По изложбата со Доминик Тим (7: 5, 6: 4), Шпанецот најпрво го искажа своето задоволство бидејќи натпреварот се играше пред публиката.

– Ова беше тешка година за сите нас. Силно не погоди во Шпанија. Сè уште сме во тешка ситуација и мислам дека Австралија оди многу добро, и честитам на оваа земја за контролата на пандемијата. Последните две недели беа добри, дури и во карантин, но тоа се работи што мора да ги прифатиме, да ви се заблагодарам и на Тениската федерација на Австралија. Неверојатно е да се игра во Аделаида пред сите овие луѓе – изјави Надал.

Шпанецот верува дека може уште еднаш да го повтори успехот од пред 12 години, кога го освои Австралија опен за единствено време.

– Се надевам дека сум подготвен повторно да победам. Јас го освоив трофејот тука во 2009 година и се обидов многу пати после тоа. Сè уште ја имам таа страст кон тенисот, уживам во тоа. Среќен сум, се натпреварувам пред публиката, навивачите. Ни требаат вакви моменти – рече Шпанецот.

„Бикот од Мајорка“ му испрати порака на Новак Џоковиќ дека ќе го нападне трофејот во Мелбурн. Српскиот тенисер во моментов е прв фаворит за освојување на турнирот, чиј пехар го крена на рекордни осум наврати.

Сподели: