РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Данска ја победи Шпанија во феноменален натпревар и ќе игра за злато против Шведска

АКТУЕЛНИОТ светски првак Данска го совлада европскиот првак Шпанија со 35:33 во драматичен натпревар во полуфиналето на Светското првенство во Египет, а во недела ќе игра за злато против репрезентацијата на Шведска, која претходно ја совлада Франција со 32:26.

Данска беше подобра од самиот почеток. Хансен и тимот веќе беа одделени во првото полувреме со постојани два до три гола разлика и ја задржаа таа предност во продолжението.

Во втората половина на второто полувреме, Данска запре, Шпанија играше и на крилјата на одличниот Алекс Душебајев во неколку наврати заостануваа само на гол. Сепак, не можеа да свртат затоа што Данците имаа феноменален Ландин на голот, кој и овој пат се покажа како најдобар голман на светот.
Во пресметката на светскиот и европскиот шампион, Данците водеа поголем дел од играта, имаа и предност од пет гола, но на самиот крај гледавме вистинска драма. Рубен Марчан Криадо тогаш имаше трета шанса за погодок, но последниот предизвик за да се погрижи тој не успеа.

Шпанија водеше против Данска во првите 15 минути, но потоа светските шампиони побегнаа на +5 (13: 8). Европскиот првак намали на два гола негатива, имаа и два напади за минус еден, но не им успеа, па на полувреме заминаа со резултат 18:16 за Данска.

Светските шампиони постигнаа два брзи гола за +4 (20:16) на отворањето на второто полувреме, но Шпанија не се предаде и во 46. минута намали на само гол заостанување (25:26).

На шест минути пред крајот, Данска повторно имаше предност од четири гола разлика (33:29), но европскиот шампион уште еднаш се врати и намали на 33:34 на две минути пред крајот, а на една минута пред крајот имаше и напад за израмнување. Но, Марчан не беше прецизен.

Данска до победата ја водеше одличниот Микел Хансен со 12 погодоци, додека Магнус Заугструп Јенсен постигна седум погодоци. Кај Шпанците најефикасни беа Даниел Душебајев со седум, Адријан Фигуерас Трехо со шест и Хорхе Македа Пено со пет погодоци.

Данците на тој начин ќе ја бркаат својата втора титула во своето петто финале, откако пред две години ја освоија првата светска круна.

Сподели: