РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Сензација во Египет. Десеткуваната Шведска ги сруши Французите за финале на СП

СЕНЗАЦИЈА во полуфиналето на Светското првенство во Египет. Шведска ја победи Франција со 32:26 и го доби натпреварот за златен медал.

Шведска во недела ќе се бори за златото против подобриот од натпреварот помеѓу Данска и Шпанија.
Шведска е една од најтрофејните екипи во историјата на ракометот. Швеѓаните биле четирикратни светски шампиони, четирикратни европски шампиони и имаат дури четири сребрени олимписки медали. Тие се велесила според ракометното наследство, но дојдоа во Египет десеткувани со отсуства.

Без девет играчи до финалето
Селекторот Глен Солберг отпатува во Северна Африка без дури девет стандардни репрезентативци. Некои отпаднаа поради повреди, а некои поради коронавирус. Нивната главна цел беше да се пласираат во четвртфиналето, а нешто повеќе од тоа се сметаше за фантастичен успех. Малкумина сметаа на финалето, но со импресивна игра против фаворизираните Французи, Швеѓаните заслужено го добија мечот за светско злато.


Шведска одигра фантастично во првото полувреме, при што француските голмани не направија никаква одбрана. Откако во 15. минута поведе со 8: 7, Шведска повеќе не ја губеше предноста до крајот на мечот. Таа поведе на полувреме со три разлика (16:13), а потоа мирно ја одржуваше предноста од три до шест гола.

Најефикасен играч во Шведска беше Хампус Ване со 11 голови, Даниел Петерсон додаде шест со 100% учинок, додека Недим Ремили и Хуго Дескат ја предводеа Франција со по четири гола.

Шведска последен пат беше во финалето во Египет во 1999 година.
Шведска ќе игра во финалето на Светското првенство по осми пат, но за прв пат по 20 години. Досега има освоено четири титули, последната во Египет во 1999 година. Франција, пак, беше запрена во полуфиналето на второто Светско првенство по ред, тие загубија од Данска пред две години, а сега Шведска беше фатална.

Сподели: