ФУДБАЛШпанија

АТЛЕТИКО – Валенсија 3: 1 Мадрид со пресврт стигна до победа. Врсаjку 45 минути

Фудбалерите на Атлетико Мадрид ја совладаа Валенсија со 3: 1 на домашен терен во рамките на 20-то коло во Ла Лига и го зацврстија водството во поредокот.

Сепак, не се одвиваше според планот за тимот на Диего Симеоне, кој прв прими гол во 11-та минута. Српскиот фудбалер Урош Рашиќ ја доби топката на приближно 25 метри од голот на противникот и од првиот упати неодбранлив удар во мрежата на Атлетико Мадрид.
Водството на Валенсија не траеше долго бидејќи 12 минути подоцна Феликс израмни по корнерот на Томас Лемар. Во 54-та минута Луис Суарез убаво погоди од непосредна близина, на асистенција на Феликс, а конечниот резултат го постави Анхел Кореа во 72-та минута на додавање на Маркос oreорент.

Хрватскиот фудбалер играше од првата минута, но беше заменет во 46-та. Тој доби жолт картон во 30. минута од натпреварот. Вториот Хрват во редовите на Атлетико, голманот Иво Грбиќ, остана на клупата за резерви.

Атлетико го зацврсти водството пред второпласираниот Реал. Сега има седум поени повеќе и натпревар помалку од неговиот градски ривал. Валенсија е 14-та со 20 бода, или неверојатни 27 помалку од Атлетико.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: