РАКОМЕТСП КАТАР 2022Франција

Французите победија по петти пат на Светското првенство. Сè уште можат да испаднат од четвртфиналето!!!

Француските ракометари го совладаа Исланд со 28:26 во второто коло од втората фаза на натпреварувањето на Светското првенство во Египет.

Избраниците на Гијом Гиле славеа во натпревар на кој никогаш не водеа со повеќе од три гола разлика. Во текот на првото полувреме, Французите беа во стабилна предност и на полувреме заминаа со два гола предност (16:14). Исланѓаните одиграа многу подобро во второто полувреме и во 38. минута поведоа со два гола разлика (20:18).
Французите го предводеше Мем со седум погодоци.
Исланд беше во водство осум минути се додека Дика Мем не израмни на 22:22. Клучна беше француската серија 4: 1 од 55-та до 60-та минута, кога поведоа во 28:25 од 24:24.

Французите ја забележаа петтата победа на турнирот, а Дик Мем беше најефикасен во своите редови со седум погодоци. Бјарки Елисон постигна уште еден гол за Исланѓаните.

И покрај петте победи, Франција сепак може да биде елиминирана
Со два бода на табелата, Исланд е целосно надвор од конкуренција за четвртфинале, а Французите сепак можат да бидат елиминирани. Имено, ако Норвежаните го победат Алжир вечерва и го победат Исланд во недела, ќе имаат осум бода, колку што има сега Франција.

Французите во недела ќе играат против Португалија, а доколку загубат, Португалецот ќе има осум бода, па колото со три репрезентации ќе се затвори. Во тој случај, се гледа гол-разликата од меѓусебните натпревари.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: