ГерманијаСП КАТАР 2022Шпанија

Германија загуби од Шпанија, останува само теоријата да помине!!!

ШПАНИЈА ја совлада Германија со 32:28 во првиот натпревар од второто коло на Светското првенство во ракомет.

Шпанците доминираа во првото полувреме, а Германците со одлично отворање во второто полувреме стигнаа до предност од 25:22, но потоа застанаа. Шпанија направи брејк со серија од 6: 0 и со тоа стигна до важни бодови. Анхел Фернандез постигна шест гола за Шпанија, додека Тимо Кастинг постигна седум голови за Германија.

Германија е, всушност, безнадежна ситуација. На две трки пред крајот има само два бода, и заостанува три бода зад второпласираната Шпанија. Таа треба да победи во двете трки до крај и да се надева дека Шпанија ќе загуби од Уругвај и Унгарија.

Тие играат и варијанта во која ги добиваат двата натпревари до крајот, а Унгарија губи од Шпанија и Полска. Во тоа сценарио, кругот помеѓу Германија, Полска и Унгарија би бил затворен и би се решил најдобриот однос или гол-разлика во рамките на тие тимови.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: