Шпанија

Голманот на Еибар погоди против Атлетико!!!

АТЛЕТИКО синоќа го обезбеди водството на врвот на шпанската Ла Лига со победата од 2-1 кај Еибар и сега има седум бода повеќе и натпревар помалку од Реал.

Мадрид дојде до победата со головите на Луис Суарез во 40-та и 89-та минута, но домаќините поведоа од 12-тата благодарение на својот голман.

Откако Караско го сруши Муто, судијата обележа пенал, а од другиот крај на теренот пристигна српскиот голман Марко Дмитровиќ и застана пред својот колега Јан Облак, за кого многумина сметаат дека е најдобриот голман на светот.

Но, ниту чудесниот Словенец не можеше да го запре прецизниот удар во долниот агол на 28-годишниот српски репрезентативец.

 

Суарез израмни во 40. минута, а во 89. минута беше досуден пенал за гостите. Дмитровиќ беше измамен од Суарез со девојче.

Во судиското обештетување, домаќините повикаа уште еден пенал за ракометот на Савиќ, но Дмитровиќ не доби шанса уште еднаш да го победи Облак.

Во Еибар, тие одлучија да му го доверат пеналот на голманот, бидејќи неговите претходни изведувачи не се покажаа. Дмитровиќ беше четврти изведувач на пенали за Еибар оваа сезона, откако неговите соиграчи ги промашија последните два и три од последните пет удари од белата точка.

Сподели: