ФУДБАЛШпанија

Марка: Катастрофата го осуди Зидан. Готово е!!!

Незгодниот, шокантен пораз од Реал (2: 1) од третолигашот Алкојан за испаѓање во 1/16 финалето од Купот на кралот, ќе има најтешки последици за неговиот тренер, пишува најчитаниот шпански весник.

За шест дена изгуби две титули, а веројатно и трета
Испаѓањето од третата лига во купот секако е ситуација која го тресе тренерот на Реал до крајот, но позицијата на Зидан дополнително ја влошува фактот дека ова е негов трет неуспех за помалку од две недели. На последните три натпревари, Реал одигра само 0-0 со Осасуна, со што му се даде шанса на Атлетико да избега на врвот на Ла Лига на средината на шампионатот со речиси недостижни десет бода. Потоа загуби со 2-1 од Атлетик во полуфиналето во Суперкупот и сега е исфрлен од купот од третата лига. И така, тој падна во продолженијата, откако подолго остана со играчот.

„Ваквиот реал не може да ја спаси сезоната во Лигата на шампионите“
Речиси во јануари, на Реал му остана само Лигата на шампионите како единствено натпреварување што можат да го освојат, но тоа е само теоретски така, бидејќи според шпанските медиуми, овој Реал не е фаворит против Аталанта во првото нокаут рунда од ЛП, а камоли за подоцна етапи, против најдобрите европски клубови.

„Веќе некое време, играчите се заситени со Зидан и се дистанцираат од него.
Затоа Марка носи низа текстови со наслов „Патувањето на Зидан во Реал заврши“, „Само чудо може да го спаси Зидан“ и „Срамота што ќе предизвика најтешки последици“. Овие последици се однесуваат на Зидан. “На играчите на Реал им е преку глава од Зидан и се дистанцираа од него. Ова е познато подолго време, а во последно време имаше големи неуспеси. Дебаклот кај Алкојан значи дека патот на Зидан во Реал е завршен”, пишува Марка, но додава дека тоа не значи дека веднаш ќе добие отказ.

„Зидан нема да биде отпуштен веднаш само заради големи, но стари заслуги“
“Раководството на Реал не сака да преземе драстични мерки. Тие ќе почекаат до крајот на сезоната за да започнат со целосно обновување на тимот. Зидан помина со болни порази оваа сезона. Тренерот не сака да си даде оставка сега. Сепак, тој останува тренер до крајот на сезоната поради огромни стари заслуги како играч и тренер, кој во последните години го водеше клубот до две титули во Ла Лига и три во Лигата на шампионите, но тоа е сè што ќе добие по загубата две наслови за шест дена “.

„Зидан со резерви не ни зборува, а потоа очекува да умрат за него“
Марка посочува дека е јавна тајна во Реал дека играчите ја изгубиле довербата во Зидан, што е „очигледно и од енергијата што ја испушта тимот“. Истиот извор додава: „Се виде дека играчите чекаа потег на тренерот по 90 минути, но тој не беше таму на почетокот на судиското продолжение, ниту откако Реал остана повеќе со играчот. И тогаш со овие резерви, со кои тој тешко зборува, а камоли да им даде шанса во првиот тим во Ла Лига и Лигата на шампионите, тој безуспешно се обиде да помине во купот. Исфрлувањето од тоа натпреварување покажа дека Реал Зидан потона на дното Реал веќе некое време е на пат кон катастрофа како Алкојан, а тренерот не покажа ништо за да го спречи тоа.

Сподели: