РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Мвумби ја продолжува бајката, тој беше избран за играч на натпреварот!!!

Членот на ракометната репрезентација на ДР Конго, Готје Мвумби Тиери стана светски хит поради неговиот корпулентен раст, но исто така покажа дека човек од 137 килограми може да биде многу добар ракометар и беше прогласен за играч на натпреварот за денешниот настап.

Мумби играше помалку од девет минути на натпреварот против Бахреин, но тоа му беше доволно за да постигне пет погодоци од пет удари. Неговиот тим загуби со 34:27, но хит играчот на ревијата во Египет го доби ова признание.

Веќе неговите први фотографии од Египет станаа вирални, особено што на официјалната веб-страница на шампионатот пишуваше дека тежи 89 килограми. Подоцна беше претворен во 110, а француската веб-страница објави дека тежи 137 килограми со висина од 195 см.
Пивотот на францускиот второлигаш Дрекс стана толку популарен што за него слушна и легендарниот Шекил О’Нил, поранешна кошаркарска суперaр ѕвезда позната по својата гигантска градба. Шек му испрати и порака за поддршка, која го воодушеви Мумбаи и очигледно го мотивираше за најдобрата игра на шампионатот.

Медиумите брзо го нарекоа ракометен Шак, и ако успееше да го предводи ДР Конго до победата, неговиот национален тим ќе го зазедеше третото место во групата Д и ќе беше прв противник на Хрватска во следната фаза. На овој начин, натпреварувањето ќе продолжи во плејофот од 25-то до 32-то место.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: