РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Данска ја победи Аргентина!!!

Данска немаше проблем да ја заврши работата на последниот натпревар од групата Д и ја победи Аргентина со 31:20. Актуелниот светски шампион ја освои групата и пренесува четири бода во продолжението на турнирот, Аргентина ќе пренесе два, а Бахреин ќе продолжи без бодови.

Оваа група се вкрстува со хрватската група и сега е познат распоредот за следната рунда.

Второто коло Хрватска ќе го отвори во четврток со натпревар против Бахреин, во сабота игра со Аргентина, а во понеделник игра со Данска.

Датумите на натпревари се исти како и во првото коло: 15,30, 18 и 20,30 часот, а точниот распоред на натпреварите на ИХФ ќе биде објавен подоцна.

Од новите четири групи со по шест репрезентации, првите две се пласираат во четвртфиналето, каде првопласираните играчи од хрватската група преминуваат со групата IV, во која се Шведска, Русија, Египет, Словенија, Македонија и Белорусија.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: