Боречки спортови

КАБИБ ЗА КОНОР: ‘Ме погледна како син кој чека ќотек од неговиот татко!’

Натпреварот што несомнено крена најмногу прашина во ММА светот, продолжува да привлекува внимание.

Годината беше 2018 година. кога се сретнаа Конор Мек Грегор и Кабиб Нурмагомедов , несомнено најгледаниот ММА натпревар на сите времиња.

Чеченецот излезе како победник од борбата , целосно понижувајќи го ирскиот борец, принудувајќи го да „тапне“, што во светот на воените вештини значи откажување од борбата. Говорејќи за руските медиуми, Кабиб се присети на натпреварот.

‘Конор зборуваше малку за време на борбата, но кога почнав да го туркам, тој брзо започна да зборува за„ сето тоа е деловна активност “. Бев дури и малку разочаран. Мислев дека е психички посилен ’. – рече тој и додаде.

„Додека го удирав на приземјето, ми се чинеше дека се обидува да ме спречи да му дадам вистински„ тепања “. Ме погледна како син кој се обидува да се оправда пред својот татко и да избегне да биде тепан. Психологијата е многу моќна алатка! ‘ – заклучи непоразениот шампион.
Сподели: