Лига на шампиони во ракометРАКОМЕТ

БАРСЕЛОНА ОДИ ПОНАТАМУ БЕЗ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ: Каталонците преку ПСЖ стигнаа до финалето во Лигата на шампионите, испаднаа Васпрем!

Изненадувачки лесна победа за Барселона!

Ракометарите на Барселона го совладаа ПСЖ, со резултат 37:32 (18:14) и се пласираа во финалето на ЕХФ Лигата на шампионите.

Избраниците на Јави Пасвала одиграа одличен натпревар, но на полувремето имаше четири гола предност. Тие ја одржуваа предноста до крајот на мечот и рутински го привршуваа натпреварот до крај.

Одлична партија во победничкиот тим одигра Дика Мем кој постигна 8 голови, а го следеа Арон Палмарсон со 6, Блаж Јанц и Лудовик Фабрегас постигнаа по 5 голови.
Во поразениот тим, Дилан Нахи беше подобар од останатите со 9 голови, а Микел Хансен постигна 7.


Барселона е во финалето се сретнува со тимот Кил.Тие го совладаа Васпрем, претставен од Петар Ненадиќ и Владимир Купара . Резултатот беше 29:29 по 60 минути, Кил дојде до победа во продолжението, кое го доби со 7: 6 за конечни 36:35.

Петар Ненадиќ постигна 2 гола на овој натпревар

Сподели: