АнглијаФУДБАЛ

Манчестер Јунајтед го декласираше Лидс на „Олд Трафорд“

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед убедливо го победија Лидс со 6: 2 вечерва, како домаќин, во рамките на 14. коло од англиската Премиер лига.

Стрелци за Манчестер беа Скот Мектомини во втората и третата, Бруно Фернандес во 20 и 70 од пенал, Виктор Линделоф во 37 и Даниел Jamesејмс во 66 минута.

Головите за Лидс ги постигнаа Лиам Купер во 42-та и Стјуарт Далас во 73-та минута.

Манчестер јунајтед е трет со 26 бода, додека Лидс е 14-ти со 17 бода.

Во следното коло Јунајтед е домаќин на Лестер, додека Лидс ќе се сретне со Барнли.

Сподели: