ИталијаЛига на ЕвропаФУДБАЛ

Црвена Ѕвезда ќе игра против Милан!

Росоњерите во моментов се првопласирани во Серија А Шефот на стручниот штаб на Црвена Ѕвезда, Дејан Станковиќ, со голем успех со години го носи дресот на својот градски ривал, тимот на Интер. Нема сомнение дека актуелниот шампион на Србија ќе го очекува тежок дуел.

– Силен противник. Вчера го гледав натпреварот помеѓу Милан и Парма, каде Парма играше феноменално, но Милан беше доминантен цело време. Лидерите се на маса во Серија А, и нема потреба да поминуваат време зборувајќи за нивната историја и за тоа каков фактор се тие во европските натпреварувања. Тие минуваа низ транзиција во последните неколку години, но се добива впечаток дека најдоа рамнотежа оваа сезона. Добија многу со Пиоли, тој е одличен тренер. Beе биде спектакл, немам дилема. Би сакал дотогаш да се смени нешто што се однесува до навивачите. Кога би можеле да играме во целост Маракана … Тоа е нешто што го посакуваме – започна Станковиќ.

Ибрахимовиќ доаѓа во Белград!

– Тие ќе продолжат да играат на шампионатот, но ќе имаме пауза и можност да се подготвиме уште подобро. Ќе бидеме посвежи, ќе ги направиме подготовките. Повторно, Милан е добар тим, пред нас се два натпревари, ќе се надигруваме едни со други. Реков да не се плашам од никого, туку да ги почитувам сите. Јас сум реалист во животот, свесен сум дека немаме право да се закануваме, но нема да се предадеме. Lookе ги бараме нашите шанси и „борбата ќе биде непрестајна“ – заклучи Станковиќ.

Сподели: