ФУДБАЛ

Ибрахимовиќ призна дека бил пред пензија: Откри кој го натерал да остане во Милан

 

Оваа сезона Златан Ибрахимовиќ игра извонредно во дресот на Милан, иако веќе има 39 години.

Ибрахимовиќ оваа сезона одигра десет натпревари во сите натпреварувања и успеа да постигне 11 погодоци. Иако тој е веќе ветеран во светот на фудбалот, од натпревар во натпревар тој покажува каков мајстор е тој.

Сигурно е дека Ибрахимовиќ е најдобриот играч во Милан, и тој ги мотивира своите соиграчи на посебен начин. Росонерите во моментов се први во Серија А, а соиграчите на Ибра често велат дека тој е најзаслужен бидејќи им го донесе неговиот победнички менталитет.

Ибра се врати во Милано на почетокот на оваа година како слободен агент, но потпиша договор на само половина година. Се чинеше дека ќе замине на лето, но на крајот реши да потпише договор на уште една година.

Но, искусниот Швеѓанец сега откри дека навистина сакал да се врати во Шведска на лето, но се предомисли благодарение на поканите на тренерот Стефан Пиоли.

“Реков дека заминувам затоа што знаев колку жртвувам за семејство кое е во Шведска. Сакав да одам дома и му реков на Пиоли. Тој ми рече дека ја почитува мојата одлука, но следниот ден повторно ми се јави. Ми рече дека е премногу лесно за мене. Тој исто така рече дека ова ќе биде тотално друга екипа без мене “, рече Ибрахимовиќ.

“Бев на одмор, но мислев дека тоа е нов фасцинантен и тежок предизвик за мене. Не сакав да се повлечам и на крајот да се каам. Му се јавив на Раиола и му реков да договори нов договор и потпишав”

Сподели:

Comment here