ИталијаФУДБАЛ

Камерите ги фаќаат Алегри и Киелини. Зборуваат за најголемиот проблем на Јувентус!

Јувентус ја започна ерата со пораз без Кристијано Роналдо, кој во петокот се врати во Манчестер Јунајтед. Роналдо играше за Јувентус од летото 2018 година и постигна 101 гол на 134 натпревари.

Во првиот натпревар по заминувањето на Роналдо, Јувентус беше шокантно поразен дома од Емполи со 1: 0. Јувентус изгледаше лошо, немагинативно и неповрзано дома.

Тимот на Масимилијано Алегри ја прикажа играта далеку под нивото што се очекуваше од еден од најголемите фаворити за титулата.

За време на натпреварот, Алегри, со помош на капитенот Giorgорџо Кјелини, го откри главниот проблем. Киелини не играше, го гледаше натпреварот со Алегри. Во еден момент Киелини му рече на Алегри:

„Ова не е тим“.


Алегри долго време се согласува со оваа изјава, бидејќи честопати јавно кажува дека сака од Јувентус да направи компактен тим. Досега тој пропаѓа. Јувентус има само еден бод по две кола.

Сподели: