ГерманијаФУДБАЛ

Лудница во Дортмунд. Хофенхајм погоди за 2-2 во 90-тите, а потоа се појави одличниот Халанд!

Хрватскиот фудбалски репрезентативец Андреј Крамариќ го одигра целиот натпревар за Хофенхајм, кој загуби во првиот натпревар од 3.коло на германското првенство на гости кај Борусија Дортмунд со 2: 3 (0: 0).

Откако немаше постигнати голови во првите 45 минути, продолжението понуди спектакл, пет гола и две промени на резултатите во самата завршница. Борусија поведе со голот на Рејн (49), Баумгартнер (61) израмни на 1: 1, за да им донесе ново водство на домашниот тим кај Белингем (69). Оние 2-1 важеа до 90. минута, а потоа Даббур (90) изедначи на 2: 2 и се чинеше дека Хофенхајм ќе го земе бодот, но во втората минута од продолжението Халанд (90 + 2) најдобро се снајде во гости казнениот простор и сепак ја обезбеди победата на Борусија.
Со таа победа Борусија се изедначи со Волфсбург на врвот, двата тима имаат по шест бода, додека Хофенхајм остана во друштво на Баер, Баерн и Фрајбург со четири бода.

Во сабота ќе играат Арминија – Ајнтрахт Франкфурт, Аугсбург – Баер, Коелн – Бохум, Мајнц 05 – Гројтер Фирт, Штутгарт – Фрајбург и Баерн – Херта, а во недела Унион Берлин – Борусија М. и Волфсбург – РБ Лајпциг.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: