АнглијаФУДБАЛ

Роналдо се врати во Јунајтед, но нема да може да го носи својот број 7!

КРИСТИАНО РОНАЛДО вчера се врати во Манчестер во спектакуларен пресврт, но не во Сити туку во Јунајтед.

Португалецот беше поврзуван со Манчестер Сити со денови, неговиот агент леташе низ Европа за на крајот да го договори враќањето на „Олд Трафорд“. Манчестер ќе му плати на Јувентус 20 милиони евра плус бонуси, а Роналдо би требало да заработува околу 25 милиони евра по сезона.
Првпат играше за Јунајтед од 2003 до 2009 година, кога замина во Реал Мадрид. Кога дојде во тимот на Сер Алекс Фергусон, тој го бараше бројот 28 што го носеше и во Спортинг, но Фергусон инсистираше да го земе легендарниот број 7 што го носеа великани како Дејвид Бекам и Ерик Кантоне.

Роналдо го носи веќе една недела после тоа во целата кариера, но веќе не му е достапен. Тој број во моментов е во сопственост на Единсон Кавани, а според правилата во Премиер лигата, играчите не можат да ги менуваат броевите на средината на сезоната, освен во два случаи. Првото е дека играч кој во моментов го има предметниот број го напушта клубот, а вториот е дека Премиер лигата исклучително дозволува играч да разменува броеви, што никогаш не се случило во историјата.

Според британските медиуми, Кавани ќе остане во Јунајтед, што значи дека ќе го задржи бројот 7, па ЦР7 ќе мора да избере друг број. Во моментов, бесплатните броеви се 12, 15, 24, 30, 31, 33, 35, 40 и броевите над него. Бројот 28 исто така ќе биде објавен откако Факундо Пелистри ќе оди на позајмица во Алавес, па можно е Роналдо да ја земе таа бројка.

Сподели: