УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

Слушнете го Хрватот Олмо за кој шушка Шпанија: „Затоа Хрватите сакаа да го земат!“

ОЛМО ДЕНИ ја воодушевија хрватската јавност.

На вчерашната прес-конференција пред натпреварот помеѓу Шпанија и Хрватска во осминафиналето на Евро, тој праша многу хрватски новинари дали сакаат тој да одговара на нивните прашања на хрватски јазик, а потоа го стори тоа.

Сепак, тој ја воодушеви и Шпанија, чии медиуми се воодушевуваат како нивната млада starвезда зборува на јазик кој нема никаква врска со шпанскиот јазик.

„Сега гледаме зошто Хрватите сакаа да го национализираат! пишува Марка со видео од начинот на кој Олмо се справува со хрватскиот јазик. “Шпанскиот интернационалец ги остави сите што го слушаа отворени на прес-конференцијата. Кога доби прашање од странски новинар, шпанскиот репрезентативец одговори на англиски дали сака одговор на англиски или хрватски јазик. Новинарот ја избра втората опција и доби одговор од Олмо. совршен хрватски “, додава најчитаниот шпански весник.

Ас, заедно со снимката на која Олмо одговара на хрватски јазик, пишува: “Совршениот Хрват на Олмо остави сè без зборови. Шпанскиот репрезентативец играше за загрепски Динамо пет и пол години и можеше да стане член на хрватската репрезентација. Сега ние видоа друга причина зошто. на таа земја “.

Олмо, Каталонецот кој игра за Шпанија, утре ќе одигра натпревар кој го нарече „голем и посебен“.

Во Копенхаген, во осминафиналето на Евро, ќе се сретнат Шпанија, за која игра и Хрватска, репрезентацијата на земја која не е премногу за да ја нарече втора татковина на Олмо.

23-годишниот офанзивен играч помина пет и пол клучни години во својот развој, при што се профилираше како еден од најдобрите млади фудбалери во Европа.
Олмо дојде во Динамо на 16 години од академијата на Барселона, а на 21 година беше продаден во Лајпциг за 22 милиони евра. Само Лука Модриќ со 22,5 и Марко Пјаца со 23 милиони евра се поскапи појдовни трансфери во историјата на Динамо.

Наскоро по пристигнувањето во еден од најдобрите германски клубови, Олмо се снајде одлично и за само година и половина двојно ја зголеми својата вредност на пазарот.

Сепак, во Динамо стана играч и член на шпанската репрезентација, за што постигна три гола на 13 настапи. Последните две ги имаше на ова евро.
Натпреварот во кој се надева дека по трет пат ќе игра за Шпанија на ЕП, и во кој ќе се сретне со неговите поранешни соиграчи Ливаковиќ, Иванушац, Оршиќ и Петковиќ, објави Олмо на Инстаграм со фотографија на која носи Динамо и Хрвати дрес. и порака на хрватски јазик: „Голем и посебен натпревар“.

Сподели: