УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ДАНСКА – БЕЛГИЈА 1: 2 Де Брујн ја носи Белгија во осминафиналето, Данците пред испаѓање

БЕЛГИЈА ја победи Данска (2: 1) по пресвртот на стадионот Паркен во Копенхаген во 2. коло од групата Б на Европското првенство, пласирајќи се во осминафиналето на ова натпреварување.

Полсен погоди за предност на Данска во втората минута, но Белгија играше многу подобро по промените во второто полувреме, па со головите на Торган Азар (55 ’и Де Брујн) (71’) стигнаа до пресврт и победија.

Де Брујн го режираше пресвртот
Клучна улога имаше Де Брујн, кој покрај голот, запиша и асистенција.

Данците во првото коло загубија од Финска (1: 0), додека Белгија ја победи Русија (3: 0). Вчера во оваа група Русија ја победи Финска (1: 0), па во последното коло ќе се води борба помеѓу три репрезентации за пласман во нокаут фазата.

Денешниот натпревар го одбележа и Кристијан Ериксен, кој преживеа срцев удар пред пет дена. Натпреварот на Паркен беше накратко прекинат во 10-та минута за да се даде поддршка на theвездата на данската репрезентација.

Но, состанокот сепак понуди многу работи за паметење. Данците беа многу подобри во првото полувреме, а потоа Белгија, по влегувањето на Де Брујн, Еден Азар и Витсел, постави поголема брзина и стигна до пресвртна точка.

Данска поведе во втората минута по големата грешка на Денајер. Поулсен дојде до топката и стрелаше прецизно од околу 15 метри и погоди за големо славје на трибините на Паркен.

Белгија беше непрепознатлива во првото полувреме
Две минути подоцна Тилеманс го пронајде Мертенс во казнениот простор, но неговиот удар со глава беше одлично одбранет од Шмајхел.

Веднаш Данска излезе со голема шанса на другата страна. Меел помина низ белгиската одбрана, но беше сопрен од Куртоа.

Нова одлична можност за Данска пристигна во шестата минута. Вас се обиде со глава, но уште еднаш, Куртоа се истакна со одлична одбрана.

По молња отворањето на натпреварот, работите се смирија. Се чекаше нова голема шанса до 35. минута кога Дамсгард се закани, но топката мина покрај голот.

Промените ја сменија играта
Селекторот на Белгија, Роберто Мартинез беше свесен дека мора да смени нешто на полувреме, бидејќи неговиот тим изгледаше непрепознатливо. Тој го претстави Де Бруин наместо Мертенс. Играчот за врска на Манчестер Сити не играше од 29 мај кога се повреди во поразот од Челзи со 1-0 во финалето на Лигата на шампионите, но му требаа само седум минути да асистира за израмнување.

Лукаку брилијантно му избега на Вестергард, играше за Де Бруин кој најпрво се ослободи од противникот, а потоа на втората статива маестрално го пронајде Торган Азар кој лесно го погоди израмнувачкиот гол.

Потоа Еден Азар и Витсел влегоа на теренот и Белгија играше уште подобро, а наградата за таквата игра стигна во 71. минута кога го погоди Де Брујн.

Греда беше сојузник на Белгија
Повторно Лукаку ја држеше топката извонредно и направи хаос во одбраната на Данска, а потоа по неколку додавања топката дојде до Де Брујн од другата страна кој погоди одличен удар. Помогнат од Еден Азар.

Данска не се предаде после тоа. До крајот на играта имаше неколку одлични шанси, а најблискиот погодок беше во 87. минута кога Брајтвејт ја погоди гредата. Но, остатокот е 2: 1.

Белгија во 3. коло во понеделник ќе игра против Финска, додека Данска ќе игра против Русија.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: