АнглијаФУДБАЛ

Погледнете го голот на голманот на Ливерпул во историјата!

ЛИВЕРПУЛ победи со 2: 1 во 36-то коло од Премиер лигата на гостувањето кај ВБА, а победничкиот погодок за гостите во судиското обештетување го постигна голманот Алисон Бекер.

Алисон постигна одличен удар со глава во петтата минута од судиското надополнување по центаршутот на Трент Александар-Арнолд. Така тој стана само шести голман во историјата на Премиер лигата кој постигнал гол. Пред него успеаја Питер Шмајхел, Бред Фридел, Пол Робинсон, Тим Хауард и Асмир Беговиќ. Алисон е првиот голман кој постигнал победнички гол на натпревар од Премиер лигата.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: