АнглијаФУДБАЛ

НУКАСЛ – МАНЧЕСТЕР СИТИ 3: 4 Торес и Карсон се враќаат по 10 години победа!

МАНЧЕСТЕР СИТИ го победи Нукасл Јунајтед на гости во 36-то коло од Премиер лигата на Англија со 4: 3 во натпревар што не му значи ништо бидејќи тие веќе ја обезбедија титулата.

Натпреварот подобро го отвори Нукасл кој поведе во 25-та минута со голот на Емил Крафт. Манчестер Сити направи пресврт до крајот на првото полувреме со головите на Кансел во 39-та и Феран Торес во 42-та минута. Сепак, тој не успеа да го задржи пресвртот, израмни на 2: 2 во судиското обештетување.

Вилок му донесе ново водство на Нукасл во 62-та минута, а потоа Сити со двата гола на Феран Торес од 64-та до 66-та минута од натпреварот дојде до нов пресврт кој остана да стои до крајот.

Интересно е да се спомене дека на овој натпревар Скот Карсон доби шанса на голот на Сити, што беше негов прв настап по 11 години во Премиершип. Последен пат играше за Вест Бром против Нукасл.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: