АнглијаФУДБАЛ

Пеп Гвардиола го предводеше Сити до седмата титула во Англија!

Фудбалерите на Манчестер Сити вечерва официјално станаа нов шампион на Англија.

На Сити му требаше да слави дека Јунајтед не го победи Лестер. Додека „Лисиците“ славеа со 2-1 на „Олд Трафорд“, „граѓаните“ ја освоија титулата по седми пат во историјата.

Граѓаните имаат по 10 бода повеќе од „црвените ѓаволи“, а двата тима имаат по три натпревари до крајот на шампионатот.

За Сити, таа е седма титула во историјата на клубот, со трета откако Пеп Гвардиола го презеде клубот пред пет години.

Сити сè уште го чека финалето во Лигата на шампионите на 29 мај против Челси, а оваа сезона веќе го освоија Лига купот.

Освојувајќи ја седмата титула во англиската лига, Манчестер Сити стигна до Астон Вила на петтото место на рангирањето на англиските фудбалски шампиони.

И двата клуба сега имаат по седум титули.

Пред нив е Евертон со девет титули, Арсенал со 13, Ливерпул со 19, а на врвот е Манчестер Јунајтед кој 20 пати бил шампион на Англија.

Сподели: