ИталијаФУДБАЛ

ИНТЕР – САМПДОРИЈА 5: 1 – Интер стигна до рекордот по титулата

Во својот прв натпревар како шампион оваа сезона, ИНТЕР ја совлада Сампдорија со 5: 1 во 35-тото коло на италијанскиот фудбалски шампионат.

За време на паузата, на тренерот на Антонио Конте му требаше одредено време да ја пренесе својата стратегија, со што организацијата на Антонио Конте стана добра. Иван Перишиќ остана на клупата целиот натпревар, а Марсело Брозовиќ влезе во игра во 56. минута. Лукаку, Шкриниар и Де Врај го пропуштија мечот, додека Хандановиќ го одбрани само првото полувреме.

Италијанскиот шампион дојде до победата со головите на Галјардини, Пинамонти, Лаутар и два гола на Санчез. Единствениот стрелец за Сампдорија беше поранешниот играч на Интер, Кандрева.

Да додадеме дека фудбалерите на Интер ја одржуваа серијата без порази во лигата, која е актуелна од почетокот на јануари, но поставија и нов клупски рекорд. Ова беше нивна 14-та последователна шампионска победа на натпреварите одиграни на домашен терен, и тоа е нешто што клубот не го памети.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: