АнглијаФУДБАЛ

Манчестер Сити – Челзи 1: 2 Челзи победи со пресврт!

ЧЕЛЗИ победи со 2-1 на гостувањето кај Манчестер Сити во 35-тото коло на Премиер лигата. Тоа беше своевидна увертира до финалето во Лигата на шампионите. Голот за Сити го постигна Рахим Стерлинг, а за Челзи Хаким Зиех и Маркос Алонсо. Двајцата тренери изведоа доста измешани смени и со тоа од една страна го сокрија својот план за финалето.

Сити поведе во 44-та минута преку Рахим Стерлинг. Кристенсен направи грешка и промаши долга топка до Габриел кој се префрли на втората статива, а Агуеро само му подаде на Стерлинг кој погоди за 1-0. Сити имаше одлична можност да ја зголеми предноста во судиското обештетување на првото полувреме. Хесус доби пенал, Агуеро се обиде да го направи со паненка, но тој го изведе многу лошо и голманот на Челзи, Менди ја фати топката. Тоа беше деветти неискористен пенал на Сити во Премиер лигата од почетокот на минатата сезона.

Второто полувреме Челзи го отвори подобро и беше награден со гол во 63-та минута. Цијех со убав удар од работ на казнениот простор го погоди голот на Едерсон за да му помогне на Аспиликуете. Тимот на Томас Тухел продолжи да напаѓа, а во 81. минута ВАР го поништи голот на Калум Хадсон-Оди поради задниот дел на теренот. Сепак, притисокот се исплати во 92-та минута, кога Маркос Алонсо погоди по возвратната топка на Вернер.

Матео Ковачиќ сè уште не е дел од Челси поради повреда на мускулот.

Тимот на Пеп Гвардиола денес не успеа да ја обезбеди титулата, но како и да е, тоа е формалност веќе подолго време.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: