Лига на ШампиониФУДБАЛ

ПСЖ одат на чудо, а пред натпреварот се во голема неволја!

ОД 21 часот на „Етихад Сити“ и ПСG го играат реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите. Англискиот тим славеше со 2: 1 на Паркот на принцовите пред седум дена и е близу до финалето.

Второто полуфинале Челси и Реал (1: 1) го играат утре во Лондон.

СОСТАВИ:
Манчестер Сити : Едерсон; Кајл Вокер, Рубен Дијас, Стоунс, Зинченко; Фернандињо, Гундоган, Бернардо Силва; Махрез, Фоден, Кевин Де Бруј.

ПСЖ: Навас – Флоренци, Маркињос (капа.), Кимпембе, Аб. Диало – А. Херера, Паредес, Верати – Ди Марија, Икарди, Нејмар.

Курс на натпреварот:
0 ‘Го чекаме почетокот

Финалистот од минатата година нема намера да дојде на „Етихад“ со бело знаме. Нејмар верува во победа.

“Ни претстои многу тешка игра против Манчестер Сити, но мора да веруваме во победа без оглед на статистиката или процентот на шанси за победа. Мислам дека секој Парижанец мора да верува во нас, јас сум првиот што го стори тоа.” Јас сум на првата линија и суштината “Јас ќе бидам првиот воин кој ќе влезе во битка за тимот. Ќе дадам се од себе и ќе направам се што можеме за да се пласираме во финалето, дури и ако треба да умрам на поле “, рече Нејмар.

Најголемиот проблем за тренерот на ПСЖ, Маурисио Покетино е повредата на Килијан Мбапе. Иако Парижаните веруваа дека одличниот млад напаѓач може да започне уште од првата минута, во пресрет на мечот, француските новинари објавија дека Мбапе сепак ќе биде на клупата, а во нападот Нејмар ќе биде придружуван од Ди Марија и Икарди.

Сподели: