АнглијаФУДБАЛ

Хет-трик на Бејл во убедливата победа на Тотенхем над отпишаниот Шефилд

ТОТЕНХАМ убедливо го победи Шефилд Јунајтед (4: 0) во 34. коло од Премиершип на домашен терен.

Херој на натпреварот беше Герет Бејл кој постигна хет-трик (36 ‘, 61’, 69 ‘), додека преостанатиот погодок за Спарс го постигна Сон Хеунг-мин (77’).

Ова беше прв хет-трик на Балеа по враќањето во клубот минатото лето, а неговиот последен во дресот на Тотенхем беше забележан во декември 2012 година.

Со оваа победа, Тотенхем скокна на петтото место со бод повеќе, но и натпревар повеќе од Вест Хем, кој е шести. На четвртото место, кое води во Лигата на шампионите, е Челзи кој има пет бода повеќе од тимот на Рајан Мејсон.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: