АнглијаФУДБАЛ

Се подготвува најголемата размена на играчи во историјата на фудбалот?

Мино Раиола, еден од најмоќните менаџери во светот, даде одлично интервју за шпанскиот AS. Во него тој зборуваше за Суперлигата, но и за иднината на некои од неговите најпознати клиенти, како што е Пол Погба.

“Во однос на Погба, најважно е што сака Јунајтед, односно каде е тој во клупскиот проект. Погба е заинтересиран само за освојување на Лигата на шампионите, како и за домашните титули, а на крајот ќе видиме каде е можно, во Јунајтед или некаде на друго место “, рече Раиола и продолжи:” Зошто Пол веќе не е во Мадрид? Прашање е за Реал. Во еден момент Погба се за inуби во Јунајтед, иако имаше понуди од други клубови. Следниот момент беше многу тешко за Јунајтед и Реал да најдат решение околу трансферите, бидејќи најголемите клубови не сакаат да ги продаваат најдобрите играчи на конкурент. Знам дека најголемиот сон на Погби е да игра за Реал и дека Зидан е негов идол, затоа тој сака да биде таму “.

Тој се осврна на гласините дека може да има размена на Азар-Погба. “Ништо не е невозможно, ова е фудбал и секој ден е различен. Треба да бидете подготвени на сите можности. Што ако утре Реал го предложи тоа и сите четири страни бидат заинтересирани. Има смисла, нели?” праша познатиот менаџер.

Да потсетиме, Азар пристигна во Реал летото 2019 година за 115 милиони евра. Тој има големи проблеми со повредите, поради кои досега пропушти над 60 натпревари. Тој, наводно, преговара за враќање во Премиер лигата.

Сподели: