ИталијаЛига на ШампиониШпанија

МЕСИ ПРОТИВ РОНАЛДО

Како што пристигнуваат новите генерации на посилни и побрзи суперarsвезди, Лионел Меси и Кристијано Роналдо вечерва повторно ќе се сретнат на теренот. По две и пол години!

Двајцата најдобри фудбалери на светот во 21 век, Лионел Меси и Кристијано Роналдо, ќе играат едни против други вечерва на мечот Барселона – Јувентус, првпат по две години, седум месеци и два дена.

Последен пат тие се сретнаа на 6 мај 2018 година на „Камп Ноу“ во Ла Лига, Барселона и Реал одиграа 2: 2, и двајцата постигнаа гол.

Аргентинецот и Португалецот заедно освоија 11 Златни топки и девет Лиги на шампиони, не се сретнаа после тоа, бидејќи Роналдо го напушти Реал Мадрид и се пресели во Јувентус.

На првиот натпревар во Торино на 28 октомври, кога Каталонците славеа со 2: 0 , Роналдо не беше во тимот поради вирусот корона.

Меси и Роналдо се сретнаа во Лигата на шампионите пет пати, три пати додека Роналдо беше во Манчестер Јунајтед (во полуфиналето во 2008 година и финалето во 2009 година), и двапати на дуелот помеѓу Реал и Барселона, во полуфиналето во 2011 година.

Интересно, победникот го освојуваше трофејот секој пат, Роналдо во 2008 година, и Меси во 2009 година, односно 2011 година.

И Барселона и Јувентус вечерва ќе влезат олеснети во однос на пласманот, бидејќи се пласираа во осминафиналето.

Сподели: